Menu Zavřeno

Brusné kameny

Brusné kameny na nože recenze test srovnání analýzy parametry

Brusné kameny jsou velmi zajímavým pomocníkem, kdy s jejich pomocí můžete svému noži vrátit zpět jeho původní vlastnosti. Spousta nožů je již dnes vyrobených ve vysoké kvalitě a tím pádem mají i dlouhou životnost. A aby jste jejich životnost dokázali udržet co nejdéle, tak se vám k tomu ideálně hodí brusné kameny. Každý nůž je potřeba jednou za čas nabrousit a právě brusné kameny jsou pro tohle skvělým pomocníkem. Vyrábí se v mnoha hrubostech a provedeních. Můžete si vybrat ze syntetických a nebo přírodních brusných kamenů. V dnešním článku si toho řekneme samozřejmě více a také si ukážeme, jak se v této problematice orientovat. Pro broušení se používají různé kameny, kdy má každý své výhody i nevýhody.

Brusné kameny: Žebříček TOP 10 nejlepších brusných kamenů podle recenzí zákazníků

V této tabulce najdete náš výběr nejlepších brusných kamenů. Ty jsou vybrané zejména analýzou uživatelských recenzí na různých portálech, kde je zakoupili zákazníci a sepsali svoje zkušenosti. A právě díky těmto lidem jsme pro vás vybrali TOP 10 brusných kamenů. Ty nejlepší produkty jsou seřazené v této tabulce, rozkliknutím u každého z nich zjistíte více informací o daném zboží.

NázevVzhledDostupnost a podrobnosti
TAIDEA sada kamenů na broušení nožůTAIDEA sada kamenů na broušení nožů*ZDE* ZOBRAZIT NEJ CENY + INFO + OBCHODY
Kombinovaný brusný kámen NANIWA MV-510/530Kombinovaný 1000/3000 brusný kámen NANIWA MV-510/530*ZDE* ZOBRAZIT NEJ CENY + INFO + OBCHODY
Lansky Brusná sada Lansky Deluxe LKCLXLansky Brusná sada Lansky Deluxe LKCLX*ZDE* ZOBRAZIT NEJ CENY + INFO + OBCHODY
Kombinovaný brusný kámen TAIDEA TG6310Kombinovaný 1000/3000 brusný kámen TAIDEA TG6310*ZDE* ZOBRAZIT NEJ CENY + INFO + OBCHODY
TAIDEA sada kamenů na broušení nářadíTAIDEA sada kamenů na broušení nářadí*ZDE* ZOBRAZIT NEJ CENY + INFO + OBCHODY
Kombinovaný brusný kámen TAIDEA TG6124Kombinovaný 240/1000 brusný kámen TAIDEA TG6124*ZDE* ZOBRAZIT NEJ CENY + INFO + OBCHODY
Srovnávací blok brusných kamenů NANIWA A-102Srovnávací blok 220 brusných kamenů NANIWA A-102*ZDE* ZOBRAZIT NEJ CENY + INFO + OBCHODY
Brusný kámen Wildee 600/1500Brusný kámen Wildee 600/1500*ZDE* ZOBRAZIT NEJ CENY + INFO + OBCHODY
Přírodní brusný kámen Rozsutec RZS-1505Přírodní brusný kámen 150x50x20 mm Rozsutec RZS-1505*ZDE* ZOBRAZIT NEJ CENY + INFO + OBCHODY
Brusný kámen #1000 CERAXBrusný kámen #1000 CERAX*ZDE* ZOBRAZIT NEJ CENY + INFO + OBCHODY

Brusné kameny na nože

Jestli používáte své nože v kuchyni a nebo v práci, či dílně, tak potřebujete mít po ruce vždy nějaký nástroj, s pomocí kterého vrátíte svému oblíbenému noži jeho ostrost. Jedním z těchto nástrojů jsou brusné kameny na nože. Stačí jen pár přetáhnutí a váš nůž je opět jako nový. Pokud od vašeho nože očekáváte ten nejlepší možný výsledek jeho práce, tak k tomu samozřejmě potřebujete i správný brusný kámen. Vhodným používáním těchto kamenů bude nůž ostrý jako dřív. A je úplně jedno, jaký nůž vlastníte, každý se časem ztupí.

Brusné kameny sada

Brusné sady kamenů mají jednu zajímavou výhodu a ta spočívá v tom, že máte k dispozici hned několik nástrojů, pomocí kterých snadno docílíte nejlepšího možného výsledku. Můžete to využít zejména na různé typy nožů, nůžek a dalších nástrojů, které vyžadují broušení. Celou sadu lze snadno uchytit na různé povrchy za pomocí šroubů, kdy se vám pak bude brousit velmi snadno a rychle. Každá sada většinou obsahuje hned několik brusných kamenů a další věci k dokonalému nabroušení vašeho pracovního nástroje.

Brusné kameny na dláta

Brusný kámen na dláta je velmi užitečný nástroj pomocí kterého vrátíte svým dlátům původní ostrost a opět se vám s nimi bude pracovat jako při zakoupení. I když máte sebelepší nástroj, tak je stejně nepoužitelný, pokud je tupý. Hodně záleží z jaké oceli dláta máte. Platí totiž, čím máte tvrdší ocel, tím by měl být brusný kámen měkčí. Broušení vám pak půjde snáze a mnohem rychleji. Ono to pak poznáte i na práci s nabroušenými dláty, že to ostří je kvalitní a práce vám jde snadno od ruky.

Brusné kameny zrnitost

Zrnitost u brusných kamenů je důležitý prvek, který v podstatě udává, jaká je přesná velikost brousícího zrna. Je to parametr, který by vás měl u brusných kamenů zajímat ze všeho nejvíce. Čím větší je číslo zrnitosti, tak tím více jemnější broušení s tímto kamenem následně bude. Pokud je číslo zrnitosti malé, tak jde o hrubé broušení, kde se často jedná vyloženě o tupé nože. Pojďme si to ukázat na příkladech zrnitosti a kde se to používá.

F14 – 36 nejhrubější zrnitost

Používá se pro tupé předměty, když zejména potřebujete svůj nástroj určitým způsobem vytvarovat a nebo zarovnat, o broušení se ani moc nejedná.

F40 – 80 hrubá zrnitost

Tohle je už sice o něco lepší, než předešlý případ, ale pořád je to spíš zabrušování nerovných ploch a odstraňování hran.

F100 – 240 střední zrnitost

Konečně se dostáváme k prvnímu broušení, které sice stále ještě není nejjemnější, ale na kvalitě ostří je to již znát.

F320 – 600 jemná zrnitost

Tato jemná zrnitost je již postačující pro všechny nože. Nabrousíte a můžete začít ihned používat.

F800 – 1200 velmi jemná zrnitost

Tohle již patří do velmi jemného broušení, které se například používá u reprezentačních nožů.

F2000-8000 extra jemná zrnitost

Nejjemnější možné broušení, které využijete málokdy. Jde spíše už o detailní dobrušování ostří. Pokud máte tupý nůž a vezmete tuto zrnitost, bude vám trvat nabroušení hodně dlouho. Lze i říci, že s touto zrnitostí již v podstatě jen ostří doleštíte.

Brusné kameny na broušení nožů

Tato tradice broušení nožů pomocí brusných kamenů má již tradici po několik staletí a neustále se vyvíjí. Hlavně je to s ohledem na kvalitu materiálů brusných kamenů. Je to nejdůležitější prvek, volba materiálu má totiž na broušený nástroj velký vliv. Brusné kameny na broušení nožů se vyrábějí z materiálů přírodních a nebo syntetických. U těch druhých jmenovaných lze ale garantovat přesnější vroubkování a tedy i vyšší kvalitu brusného kamene.

Kombinované brusné kameny

Každý kombinovaný brusný kámen nese určité výhody pro svého uživatele. V podstatě máte k dispozici dvojí zrnitost. Z jedné strany můžete mít hrubější a ze strany druhé zase jemnější. Nejčastěji se tyto kombinované brusné kameny používají u kuchyňských nožů. Když už jste například některý ze svých nožů vyřadili, tak ho nejprve přejedete hrubější stranou kamene a následně si kámen jen otočíte a dobrousíte s jemnější zrnitostí. Je to takové dva v jednom, kdy vám stačí jeden kombinovaný kámen namísto dvou.

Broušení nože na kameni

Toto broušení patří mezi nejoblíbenější a to z toho důvodu, že je rychlé a zvládne ho každý. Broušení nože na kameni je funkce, s pomocí které získává váš nástroj opět funkční vlastnosti. Ty z něj dělají skvělého pomocníka při každodenních činnostech. Každý kámen je označen číslem, které znázorňuje zrnitost. O tom jsme psali pár řádků výše, co to přesně znamená. Menší zrnitost slouží k vytvarování, kde se pak následně doostří kamenem s vyšší zrnitostí. S nejvyšší zrnitostí se už pak jen ostří završí do finálního tvaru.

Japonské vodní brusné kameny

Japonské kameny si díky svému velmi dobrému výsledku při broušení nacházejí stále více lidí, kteří si toto broušení oblíbili. Japonský brusný kámen má celkem měkkou strukturu a tedy jeho částice jsou neustále v kontaktu s nástrojem a tím pádem tedy dosahují i vysokého brusného efektu. Vodní japonské brusné kameny obsahují karbidy s vysokou chemickou čistotou. A jsou tak velice vhodné pro veškeré nože a řezné nástroje. Kameny se musí před použitím ideálně ponořit do vody na minimálně pět minut a teprve až potom se mohou začít používat.

Diamantové brusné kameny

Když se řekne pojem diamantový brusný kámen, tak to neznamená, jak si někteří lidé myslí, že je celý z diamantu. Znamená to jen, že tyto diamantové brusné kameny v sobě nesou malé diamanty na povrchu kovové desky. A právě tyto kamínky jsou mnohem tvrdší, než kterýkoliv z jiných brusných kamenů. Mají velmi vysokou odolnost proti opotřebení jako žádné jiné kameny. Velkým plusem je také rovinnost, která je stálá. Cena je proto trochu vyšší, ale za tu kvalitu to určitě stojí. Nabroušeno budete mít kvalitně za každých podmínek.

Syntetické brusné kameny

To jsou kameny, které jsou vyrobeny z oxidu hlinitého a olejové kameny používají tento samý brusný materiál. Jediný rozdíl je ten, že brusivo pohromadě drží pojivo. Syntetické brusné kameny jsou tedy o něco měkčí a to umožňuje rychlejší broušení nástrojů. Kdy se vlastně abrazivní materiál odlomí a pak je nahrazen novým ostrým materiálem. Na druhou stranu se ale měkčí kameny rychleji opotřebí, což jde na vrub rychlejšímu broušení. A nakonec ještě vzniká nerovnoměrné opotřebení, které se pak musí rovnat srovnávacími bloky.

Přírodní brusné kameny

I když jsou syntetické kameny kvalitní, tak mnoho profesionálů dává přednost přírodním brusným kamenům. Ty mají totiž skvělé provozní vlastnosti. Přírodní brusné kameny mají totiž naprosto skvělé výsledky broušení, pokud víte co a jak. Jsou všestranné k broušení všech řezných nástrojů jako jsou nože, nůžky a další věci. K vytvoření ostrých hran není potřeba velké námahy, jako je to u jiných brousících pomocníků. Dají se používat i k vyleštění jemného ostří a nutno podotknout, že člověk má z výsledku pak i větší radost.

Profesionální brousek na nože a nůžky + 4 brusné kameny

Jedná se o speciální sadu, ke které ještě dostanete i 4 brusné kameny. Základem je samozřejmě profesionální brousek na nože, nůžky a další nástroje, které potřebujete nabrousit. Brousek si jednoduše smontujete a můžete začít brousit. Není to určeno jen pro nože, velice snadno si do brousku můžete upnout i nůžky a nebo například dláta. Upevníte do příslušné pozice a pak už jen pomocí kamenů začnete brousit. Pokud máte nástroj vyloženě tupý, tak nejprve použijte kámen o malé zrnitosti a na vybroušení ostří použijte zrnitost velkou.

Nejlepší brusné kameny

Ono to není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. Kameny máme v mnoha verzích a každý se hodí úplně na něco jiného. Nejlepší brusné kameny jsou samozřejmě ty přírodní. Ale ani syntetické kameny nejsou vyloženě špatné. Jak již jsme psali v horních řádcích, tak jsou potřebné všechny druhy kamenů. U lidí, kteří nároční nejsou, stačí kameny základní. U profesionálů by to však neobstálo a ti mají proto kamenů hned několik, aby výsledek byl z každého úhlu pohledu perfektní.

Brusný kámen kotouč

Tohle je velice speciální věc, kdy brusný kámen kotouč je upravený tak, aby se dal namontovat na elektrické zařízení, pomocí kterého můžeme brousit ve vysokých otáčkách namísto broušení ručního. Brusný kotouč může být různých tvarů a i využití může být velmi široké. Můžete například opracovávat keramiku, beton a nebo kámen. Takový brusný kámen v podobě kotouče je super věc i v tom, že nůž máte nabroušený během jednoho potáhnutí po brusném kameni. Otáčky jsou tak vysoké, že je naostřeno okamžitě.

Brusný kámen do vrtačky

A máme tu další skvělou věc, když máte například vrtačku a brusný kámen si do ní upevníte takovým způsobem, že si můžete své ostří snadno dobrousit. Vyrábějí se kameny různých tvarů, velikostí a úhlů, pomocí kterých dosáhnete kvalitního ostří za pár sekund. Brusný kámen do vrtačky si snadno nainstalujete a pak už jen můžete brousit jak je libo. Snadno tak nabrousíte celou sadu nožů, co máte doma na jeden zátah. Brusné kameny do vrtačky sada se prodává v několik verzích, kdy si můžete nakombinovat zajímavé sady brusných mini kamenů.

Brusný kámen na kosu

Brousků na kosu je velké množství od těch úplně základních až po velmi kvalitní produkty. Brusný kámen na kosu je většinou v podání ručního nabroušení kosy a nebo také srpu. Kvalitní brousek pro ruční broušení na kosu již dnes najdete ve spoustě eshopů, kde mají kvalitní brusivo. Brusné kameny na kosu bývají většinou střední zrnitosti, kdy u sečení trávy nepotřebujete úplně nejvyšší možnou ostrost, aby to váš trávník poseklo. Stačí pár nabroušení a půjde to opět jako po másle.

Brusný kámen na beton

Při broušení betonu se hodí mít brusný kámen na beton, díky kterému můžete vybrousit vzniklé nerovnosti pomocí úhlových brusek. Většinou to jsou brusné kotouče ve tvaru hrnce, se kterými lze brousit například i mramor a přírodní kámen. Nejčastěji se ale používá při pokládání nové podlahy, kdy je potřeba zarovnat nerovnosti. Brusný kámen je skvělý pomocník na beton, můžeme s ním ale brousit i kámen a tvrdé nekovové materiály. Stačí si jen vybrat hrubost dle vašeho použití a pak už je vše na brusném kameni.

Brusný kámen na sekeru

Tento produkt se dělí na dvě takové skupiny, kdy u té první se počítá s tím, že sekeru budete brousit vyloženě doma, kde na to máte veškeré pomůcky a tím pádem si s broušením můžete dostatečně vyhrát. Ta druhá skupina pojednává o tom, že brusný kámen na sekeru si berete sebou na místo, kde budete s vaší sekerou pracovat a tedy nebudete tam mít veškeré nářadí pro dostatečné nabroušení. Pro tyto účely jsou přizpůsobeny malé brousky na sekeru s kulatým tvarem, které si můžete vzít do kalhot a vyrazit. Jedna strana brusného kamene je pro základní nabroušení a ta druhá je pro vytvoření ostří.

Levné brusné kameny

Kameny v této kategorii patří spíše k takovému zcela základnímu broušení. Pokud však berete levné brusné kameny například na nabroušení kosy pro posečení trávy, tak je to maximálně dostačující. Nepotřebujete své ostří nijak doladit a v podstatě se neočekává nic extra. Když ale potřebujete nabrousit své nože, po kterých požadujete určitý výkon, tak vám v tom levné brousící kameny zas až tak moc nepomůžou. Vždy tam prostě bude pocitově chybět takové to vyladěné ostří, kdy máte pocit, že ten nůž vším projíždí zcela hladce.

Jaký brusný kámen na nože?

Když brousíte své nože brusnými kameny, tak je dobré se podívat, jakou ty kameny mají zrnitost. Tedy jaký brusný kámen na nože použít je vždy o jeho zrnitosti, jak jsme už psali o několik řádků výše. Záleží také hodně na tom, v jakém stavu se váš nůž nachází. Pokud je vyloženě tupý, kdy jste se s ním snažili rozřezat kámen, tak použijte brusný kámen malé zrnitosti, aby jste obrousili tupou hranu. Pak je na čase vzít vyšší stupeň zrnitosti, aby jste vytvořili ostří. Vše jsme detailně popsali na řádcích výše.

Proč se nože tupí?

Tohle je bohužel zcela běžný jev při používání každého nože. V současné době není žádný materiál, který by se s tímto problémem nepotýkal. Každý nůž se jednou ztupý a aby mu byla navrácena jeho původní ostrost, tak se musí pomocí vhodného nástroje opět nabrousit. Stačí si jen vybrat správný nástroj na broušení.

Brousit ručně nebo strojem?

Pokud jste někde venku, kde potřebujete rychle nabrousit v lese lovecký nůž k táboráku, tak bude nejspíš vyhovující ruční broušení. Když jste ale doma a máte vše připraveno a dostatek brousících pomocníků, tak je dobré zvážit i broušení strojem. Jednak je to velmi snadné a za krátkou dobu můžete nabrousit všechny nože v celém domě.

Použít vodu nebo olej?

Použitím vody a nebo oleje v podstatě odstraňujeme obroušené částice z brousku a zachováváme tím brusný efekt kamene. Pro japonské kameny je doporučeno používat spíše vodu. Oproti oleji totiž voda nezanechává žádné nečistoty. Po použití vody stačí jen vysušit a máme hotovo.

Jak vybrat brusný kámen?

V každé domácnosti se vyskytuje spousta nožů, ale také určitý počet nůžek a také mnohdy i vybavení na zahradu jako je třeba sekera a nebo různé další nářadí, které je čas od času potřeba nabrousit. A k tomu slouží tyto kameny. Jak vybrat brusný kámen pro účely správného broušení je snadné, vybírejte je podle zrnitosti, o které jsme již psali o několik řádků nahoře, kde je vše přesně popsáno. Zda si koupit přírodní nebo syntetický a proč je dobré mít kombinovaný oproti běžnému. Těchto pro a proti je u každého brusného kamene mnoho. Jak vybrat brusné kameny můžete najít i v horní tabulce srovnání zboží.

Jak srovnat brusný kámen?

U každého brusného kamene se po nějaké době stane, že se na něm některá místa více probrousí. Je to tím, že tam člověk více tlačí a nebo prostě se často brousí jen na jednom místě. Jak srovnat brusný kámen do původního stavu je celkem jednoduché. Ideální je k tomu brusný papír o hrubosti 50-80. Ten si položíte na rovnou plochu a začnete srovnávat váš brusný kámen. Na kameni je krásně vidět, jak nerovná plocha mizí až se probrousíte opět k rovné ploše. Tímto způsobem sice rychle mizí materiál z kamene, ale pak už leda koupit nový brusný kámen.

Tvrdý brusný kámen

Tvrdé i měkké brusné kameny mají každý svůj význam. Tvrdé kameny jsou například arkansas a ty se jen tak broušením nepoškodí. Jsou to totiž vyloženě tvrdé kameny a ty něco vydrží. Na stranu druhou s nimi ale nedosáhnete takového ostří jako s kameny měkkými. Ty jak jsou pěkně měkké, tak se dokážou s pilováním ostří pěkně vyhrát a výsledkem je perfektní ostří. Tím pádem se ale samozřejmě mnohem více opotřebovávají než tvrdý brusný kámen. Tedy každý kámen má své pro a proti.

Brusné kameny 1000/3000

Tohle je ideální stav, kdy máte snadněji řečeno dva kameny o různé zrnitosti v jednom. Z jedné strany je k dispozici zrnitost 1000 a hned z té druhé strany zrnitost 3000. Jedná se zde tedy o kombinovaný brusný kámen určený k dokonalému naostření nástrojů. Brusné kameny 1000/3000 jsou většinou dodávány i se speciální podložkou, která je z gumy a má protiskluzové vlastnosti. S tímto kamenem můžete snadno nabrousit veškeré své nože v domácnosti, ale také nářadí na opracování dřeva a také zahradní potřeby potřebují čas od času dobrousit.

Brusné kameny Brno

V Brně byla jednu dobu vyloženě specializovaná prodejna okolo všech možných brusiv. Člověk si tam mohl zajít podívat na veškeré zboží a personál mu ochotně i poradil, jaké je nejlepší možné řešení brousících materiálů a zákazníkovi bylo následně i doporučeno, jak postupovat při obnově zašlého ostří, aby bylo možno svým pracovním nástrojům vrátit opět jejich plnou funkčnost. Brusné kameny Brno prodejna se nacházela kousek od centra Brna a výběr brusného sortimentu je široký jako nikde jinde.

Brusné kameny parametry a testy

Veškeré parametry brusné kameny i testy v tabulce ukázali, jak jsou které kvalitní a kolik stojí. Veškeré informace najdete v tomto článku a navíc jsme pro vás v horní části článku vypracovali tabulku, kde se dá snadno rozhodnout, které kameny jsou právě pro vás ideálním pomocníkem. V konkrétní tabulce jsou uživatelské recenze o nejlepších produktech vycházejících z eshopů a srovnávacích portálů.

Brusné kameny cena

Pokud se podíváme na ceny, za které lze nové kameny pořídit, tak to není až zas tak hrozné. Většina brusných kamenů je z kvalitního materiálu, který něco vydrží a velmi dobře poslouží. Když si promítneme cenu kamenů a nových nožů, tak zjistíme, že kameny vrátí každému noži jeho původní použitelnost v každém broušení. Je to tedy lepší, než kupovat nové nože. A ty dražší kameny vydrží brousit hned celé sady nožů i několik let, což je značný výkon, který se oplatí i za jejich vyšší pořizovací cenu.

Brusné kameny recenze a popis zboží

V tomto článku a hlavně do tabulky srovnání nejlepších brusných kamenů jsme vybrali právě jen takové, které dostali od svých uživatelů vysoké hodnocení. Kdy za pořizovací cenu kamene jejich majitelé získali hodnotnou kvalitu a hlavně úžasného pomocníka pro broušení. Tabulka je sestavená pouze z takových produktů, které jsou TOP produkty různých uživatelských analýz a recenzí. Do tabulky bylo vloženo jen takové zboží, které je ověřeno svou kvalitou a spokojenosti zákazníků, kteří si daný produkt zakoupili.

Brusný kámen Rozsutec

Tento kámen pochází z Malé Fatry a je to přírodní brusný kámen Rozsutec. Jedná se o produkt, který se skládá z jemných zrn písku (sedimentární pískovec tvrdý). Převážně se používá na jemné broušení a také k poslední fází leštění ostří. Rozsutec kámen brusný dosahuje vysoké zrnitosti 6000 – 8000, kdy už za této zrnitosti dokáže vyhladit ostří do prvotřídní kvality. Můžete s ním nabrousit i břitvu a z výsledku budete mile překvapeni. Rozsutec je tvrdý a má vysokou odolnost proti opotřebení, proto je tak oblíbený.

Westmark brusný kámen

Další velmi oblíbený brusný kámen Westmark se už skládá ze dvou vrstev a k tomu je ještě dodávána i protiskluzová podložka, se kterou se vám budou lépe brousit nástroje. Červená vrstva má zrnitost 400 a slouží k opravě nerovností na noži, pokud jsme ho například dlouho používali na práci v zahradě. Pak si kámen otočíme a použijeme vrstvu modrou o zrnitosti 1000 a zde si již na noži vytvoříme základní ostří. Ještě než ale začneme brousit, tak je dobré mít brusný kámen pár minut namočený ve vodě, lépe se pak nože brousí.

Brusné kameny Naniwa

Jedná se vyloženě o japonského výrobce, který má bohaté zkušenosti s brusnými kameny Naniwa a ty už vyrábí více než 60 let. Krom toho se zajímají ještě i o další produkty spojené s broušením a proto má tento výrobce bohaté zkušenosti. Jejich technologie ohledně broušení se neustále vylepšuje a to lze vidět i na kvalitě Naniwa kamenů. Naniwa jsou produkty určené jak začátečníkům, tak i profesionálům z oboru, kteří vyžadují vysoký standard. Díky kvalitě těchto kamenů je společnost známá po celém světě.

Brusné kameny Ganzo

Pokud chcete Ganzo, tak je mít ideální celou sadu, která obsahuje kompletní brusku a k tomu ještě i brusné kameny Ganzo hned v několika užitečných zrnitostech. Ganzo bruska je vyvinuta takovým způsobem, aby byla snadno použitelná i pro začátečníky a z výsledku budete mít dobrý pocit. Celou základnu si můžete snadno upevnit na jakýkoliv stůl a pohodlně začít brousit. Šrouby pro upevnění jsou samozřejmě přibaleny. Stejně jako kameny o zrnitosti 120, 320, 600 a 1500. Celé nastavení i výměna kamenů je snadná a rychlá.

Brusné kameny Taidea

Tyto brusné kameny Taidea jsou velmi kvalitními výrobky, které jsou pro svoji věhlasnost známé již po celém světě. Jedná se o velmi kvalitní a udržitelný kámen, který se dokonale postará o veškeré ostří všech vašich nožů a dalších nástrojů, které potřebuje naostřit. Častěji se jedné o kombinované kameny, kde je plocha o menší zrnitosti a ze strany druhé je další plocha, která je zrnitosti vyšší. Výrobek Taidea je známý svou kvalitou a dobře se s ním pracuje. Používá se ideálně s vodou a nebo olejem.

Brusné kameny Risam

A opět tu máme něco z japonské výroby, kdy se zase samozřejmě jedná o prvotřídní kvalitu, jak je u japonských výrobků tradičně zvykem. Brusné kameny Risam mají jednak příznivou cenu a pak budete překvapeni s jakou ostrostí své nože můžete nabrousit. S těmito kameny můžete získat i mnohem lepší ostří, než s jakým jste své nože zakoupili. Risam kameny jsou vyrobeny z oxidu hlinitého a proto mají extrémní trvanlivost. K tomu se s nimi ještě i dobře brousí nejen nože, ale v podstatě i veškeré pracovní nástroje, kterým potřebujete opět vrátit jejich funkčnost.

Brusné kameny Lansky

Kameny si můžete pořídit i u firmy Lansky a neuděláte špatný výběr. Tady je už ale lepší popřemýšlet o tom, zda nebude lepší vzít už celou sadu brusné kameny Lansky. Hodně se tyto sady nadělují i jako vánoční dárky, kdy uděláte vašemu obdarovanému radost. Celá sada je totiž udělaná takovým způsobem, aby pro dotyčného brusiče nebyly kladeny požadavky na manuální zručnost a nebo na držení speciálního úhlu určeného k perfektnímu nabroušení nástrojů. Lansky sada je dobře vybavena hned několika kameny pro kvalitní nabroušení.

Brusné kameny Cerax

Cerax patří k nejznámější značce společnosti Suehiro. Opět jde o japonskou společnost, od které lze získat kvalitní kameny. Tyto brusné pomůcky mají středně tvrdou keramickou matrici a jsou vhodné pro nástrojové oceli. Ke kamenu se dodává podložka, která má protiskluzový povrch a tím pádem se vám s ní bude brousit snadno. Před použitím se doporučuje namočit do vody na pár minut a pak s ním můžete začít brousit. Kámen by ale neměl být ve vodě permanentně.

Brusné kameny Shapton

Tyto kameny jsou naprosto odlišné od těch ostatních. Jedná se o hodně tvrdé kameny Shapton, které jsou schopny rychle odebírat většinu druhů oceli. Jejich brusný výkon je hodně agresivní a proto je potřeba dávat větší pozor při broušení. Ostření nástrojů je s těmito kameny velmi rychlé. Není zde vyžadováno ani časté rovnání jako je to u jiných kamenů. K broušení s Shapton kamenem se ideálně hodí olej. Zboží je dodáváno v ochranném obalu z plastu, který zároveň slouží i jako podstavec.

Brusné kameny Tyrolit

Tyrolit brusný kámen slouží především k ručnímu a hlavně rychlému nabroušení kdekoliv, kde se zrovna nacházíte. Jako příklad bychom uvedli moment, kdy jste například na zahrádce a potřebujete nabrousit kosu na sečení trávy. K tomu nepotřebujete žádný extra kámen a vystačíte si s Tyrolitem. Tyto kameny nejsou ani nijak drahé, na stranu druhou však od nich také nemůžete čekat žádné zázraky. K práci na zahradě a nebo v lese, kde si potřebujete rychle nabrousit sekeru jsou dobré.

Brusný kámen Arkansas

Kameny Arkansas můžete dostat i v pěkné dřevěné krabičce. Tyto kameny patří mezi velmi tvrdé a odolné přírodní kousky. U kamenů přírodních se špatně určuje jejich zrnitost, ale obvykle je to 800 – 1000 a při broušení je doporučeno používat namísto vody olej. Kameny Arkansas jsou velmi odolné a také hodně ceněné díky jejich kvalitě. Kameny jsou těženy v US (Oklahoma, Texas, Arkansas). Název těžené horniny je Novaculite (rohovec, křemen).

Chtěli jsme vám ještě připomenout, že v horní části textu máte kompletní tabulku nejlepších recenzovaných brusných kamenů. Veškeré informace máte seřazené v tabulce (produkty, ceny, dostupnost a další info). Jde o srovnání TOP 10 brusných kamenů. K dispozici máte dále obchody, ceny a hodnocení zákazníků.

Pár posledních slov ohledně dnešního tématu

Účel dnešního článku bylo porozumět více ohledně tématu brusné kameny. Těch je v dnešní době již spousta a najdou se mezi nimi opravdu kvalitní kousky, které vám pomůžou s broušením. Nejedná se jen o nože, ale brusné kameny můžete použít i na různé nářadí a další pracovní pomůcky. V dnešním článku jste se mohli dozvědět informace, který produkt pro vás bude ten správný. Jsme moc rádi, že jste dočetli až sem a budeme se na vás těšit i v příštím článku. Brusné kameny jsou dnes již všudypřítomné a je dobré je mít vždy po ruce, ať už jste doma a nebo někde venku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.